Náš “Malokarpatský” Veltlín zelený – 2013 sa stal šampiónom odrody Veltlínske zelené na výstave Vienále Topolčianky 2014

Vienále Topoľčianky je unikátny projekt ktorý zastrešuje vinárstvo Château Topoľčianky, pri ktorom hodnotenie vína majú v rukách výlučne ženy. Už šiesty rok sa stretli degustátorky v historických priestoroch Zámku Topoľčianky, aby vybrali to najlepšie z 12 kategórií hodnotených vín.

Odborná degustácia sa uskutočnila 26.3.2014.Súťaže sa zúčastnilo celkovo 272 vín od 62 výrobcov, z toho 142 vzoriek bielych vín, 74 vzoriek červených vín a 56 vzoriek ružových vín. Vína boli hodnotené 100 bodovým systémom medzinárodnej únie enológov (O.I.V./U.I.E.). Každá vzorka bola hodnotená nezávisle s elimináciou krajných hodnôt. Rozhodujúcim výsledkom bol priemer dielčích výsledkov. Prihlásené vína súťažili o titul „šampión“ a zlaté a strieborné medaily, pričom víťazné vína môžu byť označené originálnymi samolepkami medailí. Podľa štatútu súťaže mohli byť prihlásené iba vína suché, čiže s minimálnym obsahom zbytkového cukru s výnimkou kategórie rosé, ktorá mala podkategórie pre polosuché a polosladké vína.

Odbornosť a nezaujatosť garantovala medzinárodná komisia zložená zo 46 dám - enologičiek, zástupkýň kontrolných orgánov, obchodníčok, sommelierok a novinárok, ako aj samotný fakt, že organizátor vylúčil hodnotenie svojich vín.

Váš komentár

Všetky polia sú povinné

Opíšte text z obrázka.